Poradnik elektronika

FAQ Forum dyskusyjnegoPolecamy

Dyskusja na temat:Lutowanie układów SMD

 Film instruktażowy pokazujący krok po kroku, kolejne etapy demontażu układu SMD z płytki drukowanej PCB. Zastosowanie specjalistycznych przyrządów, jak stacja lutownicza na gorące powietrze, precyzyjna lutownica ze stabilizowana temperaturą. Zestaw chwytaków, topniki, spoiwa i chemia do oczyszczania płytki i lutowania.

 Montaż powierzchniowy to już standard w produkcji podzespołów elektronicznych. W celu obniżenia kosztów elektroniki, ulega ona stałej miniaturyzacji, a cały proces technologiczny wykonują automaty.

 Co jednak gdy chcemy naprawić uszkodzony blok?
Wymiana całości na nowy wiąże się z dużym wydatkiem, a naprawa tradycyjnymi narzędziami w ogóle nie wchodzi w grę.

 Wyprowadzenia układów scalonych SMD są cieńsze od włosa i przy tym tak gęsto ułożone, że wydaje się niemożliwa ich wymiana. Jednak mając odpowiedni sprzęt i doświadczenie, można samemu wymieniać układy SMD mające nawet do 400 wyprowadzeń, bez ryzyka uszkodzenia laminatu i samego układu.

Demontaż układu SMD

 Największym problemem jest wylutowanie miniaturowego układu scalonego, który ma setki delikatnych wyprowadzeń, na swoich krawędziach. Trzeba go równomiernie podgrzać i delikatnie podnieść tak aby nic nie uszkodzić.

 Najlepszym rozwiązaniem jest stacja lutownicza na gorące powietrze. Ustawiamy temperaturę i wielkość nadmuchu w zależności od rodzaju domontowanego układu. Równomiernie nagrzewamy wszystkie wyprowadzenia.

Gdy cyna na połączeniach zrobi się płynna, delikatnie układ przesuwamy i zdejmujemy z PCB specjalnym chwytakiem. Podgrzewać należy cały układ, bo oprócz wyprowadzeń jest on na środku przyklejony do płytki.

 Laminat w którym niedawno był układ, starannie oczyszczany z resztek cyny i topnika, używając taśmy WICK, a następnie izopropanolu.

Lutowanie układów SMD

 Przed przylutowaniem, należy przymocować układ do płytki, tak aby wyprowadzenia dokładnie pasowały do punktów lutowniczych. Aby układ się nie przesunął przylutowujemy co najmniej 2 skrajne wyprowadzenia.

 Na wyprowadzenia nanosimy topnik. Płytkę lutujemy w pozycji pionowej, trzymając grot lutownicy poniżej punktów lutowniczych. Cyna musi być doprowadzona do bardzo płynnej postaci, tak by się równomiernie rozprowadzała i nie powodowała zwarć między-nóżkowych. Samo lutowanie wymaga dozo wprawy, dlatego warto to obejrzeć na dołączonym filmie instruktażowym. Po przylutowaniu przeprowadzamy inspekcje połączeń pod mikroskopem.

 Ogólne zasady lutowania elementów SMD oraz zasady bezpieczeństwa opisane są na stronie: lutowanie SMD.