Poradnik elektronika

FAQ Forum dyskusyjnegoPolecamy

Dyskusja na temat:Wymiana matrycy w laptopie


 Ekran w laptopie to bardzo wrażliwa część komputera. Łatwo można go uderzyć, zarysować lub stłuc. Tego typu uszkodzenia mechaniczne łatwo można rozpoznać, widać pękniecie, rozlaną plamę pod ekranem, która się przemieszcza po naciśnięciu.
Matryca to wprawdzie drogi podzespół, ale i tak warto ją wymienić, zamiast kupować nowy laptop. Trzeba pamiętać, że matryce w notebookach są bardzo podobne i często można stosować zamienniki innych firm. Nawet producent laptopa, stosuje matryce innych firm.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy matryca jest naprawdę uszkodzona lub chcemy wiedzieć, czy inne elementy komputera są sprawne, podłączamy zewnętrzny monitor do gniazda SVGA.

Wymiana matrycy wbrew pozorów nie jest taka trudna i może to wykonać nawet początkujący elektronik. Na początku trzeba ustalić jaką mamy matrycę, znając jej symbol możemy dobrać zamiennik lub wykorzystać inną matrycę z uszkodzonego laptopa.

Podczas wszystkich czynności naprawczych trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, aby zaszkodzić sobie ani wrażliwym podzespołom w komputerze. Przed demontażem, odłączamy zasilanie i wyciągamy akumulator. Uważany na ładunki elektrostatyczne, które mogą się gromadzić na elastycznym ubraniu i rękach. Profilaktycznie rozładowujemy różnicę potencjałów przez dotknięcie uziemionej obudowy.

Demontaż rozpoczynamy od znalezienia ukrytych wkrętów mocujących obudowę. Część z matrycą przykryta jest obudową, przykręconą na 2 lub 4 śrubki. Zwykle przykryte są gumowymi zaślepkami, które trzeba delikatnie podważyć. Dalej mogą trzymać zatrzaski, delikatnie podważamy ramką nożem, zaczynając od dołu i dookoła.

Po odkryciu obudowy odłączamy przewody od inwertera i płyty głównej. Szczególnie trzeba uważać aby nie przerwać taśm połączeniowych. Taśmy powinny się łatwo wysunąć z gniazd po naciśnięciu blokady. Przy doborze matrycy zastępczej przyda się oznaczenie modelu, producenta oraz takie szczegóły jak rozmiar, układ otworów mocujących, grubość i rodzaj gniazd połączeniowych.

Nową matrycę można wypróbować, bez całkowitego złożenia. Trzeba tylko uważać na przypadkowe zwarcia i akumulator podłączyć jako ostatni.

Często okazuje się, że matryca innego producenta chodzi nawet lepiej niż oryginalna. Montaż laptopa dokonujemy w odwrotnej kolejności, jak był on rozkręcany.

Dołączony film, demonstruje krok, po kroku kolejne etapy wymiany uszkodzonej matrycy. W laptopach różnych producentów, konstrukcja może się różnić, jednak cały proces wymiany nie powinien przysporzyć większych kłopotów.