Poradnik elektronika

FAQ Forum dyskusyjnegoPolecamy

Dyskusja na temat:Naprawa podświetlania matrycy


Usterka podświetlania matrycy to statystycznie najczęstsza przyczyna uszkodzeń w telewizorach LED. Objawy niesprawności podświetlania to zazwyczaj brak wizji przy obecności fonii. Dodatkowo można dopatrzyć się treści obrazu podświetlając ekran latarką pod pewnym kątem. Matryca LCD w telewizorze LED sama nie jest źródłem światła, tylko steruje światłem z podświetlania tylnego lub krawędziowego.

Podświetlanie w nowoczesnych telewizorach LED czy QLED to najczęściej rzędy diod LED połączone w szereg lub szeregowo-równolegle. Nawet jedna uszkodzona dioda może unieruchomić całe podświetlanie, choć zazwyczaj uszkodzonych diod jest więcej. Diody uszkadzają się na skutek przekroczenia dopuszczalnego prądu lub na skutek zwykłego starzenia się półprzewodnika. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii zależy od ustawień jakie wybierze użytkownik telewizora. Zazwyczaj to najjaskrawsze świecenie oznaczone w menu jako "dynamiczne" lub "żywe" powoduje w krótkim czasie awarię podświetlania matrycy.

Naprawa podświetlania to nie tylko wymiana tych diod lub pasków, które są całkowicie niesprawne ale dokładny pomiar pozostałych. Jeśli pozostanie chociaż jedna dioda która jest przegrzana lub przerywa to usterka w krótkim czasie powróci.

Najłatwiej jest wymienić komplet listew na nowe, jednak nie zawsze to dobre rozwiązanie. Nowe listwy LED sprzedawane w sklepach to zazwyczaj chińskie zamienniki, które nie maja już takich parametrów jak oryginalne. Nie ma też sensy przekładać używanych listew LED z demontażu. O trwałości podświetlania decyduje zapewnienie dobrego chłodzenia diodom. Nawet oryginalne listwy jak są źle przyklejone to szybko się popsują.

Z powodu braku oryginalnych listew LED często trzeba naprawiać obecne przez wymianę diod SMD i ponowne ustawianie soczewek. To czynność bardzo czasochłonna wymagająca doświadczenia i specjalnych przyrządów, jednak mamy pewność, że same diody LED są oryginalne, więc warto naprawiać tą metodą.

Po każdej naprawie trzeba zmierzyć prąd podświetlania, czy nie jest przekroczony w najjaskrawszym trybie. Można to ograniczyć programowo lub bezpośrednio w LED driverze.

Naprawę podświetlania warto zlecić serwisowi, bo robienie tego samodzielnie zazwyczaj kończy się uszkodzeniem matrycy lub powtórką usterki. Aby bezpiecznie rozbierać matryce trzeba mieć do tego warunki, co najmniej dwa stoły o wielkości matrycy, przyssawki do podnoszenia szkła i przyrządy pomiarowe. Dobrze naprawiony telewizor będzie chodził dłużej niż nowy, bo czym nowszy model tym gorsza jednorazówka.


naprawa podświetlania matrycy