Poradnik elektronika

FAQ Forum dyskusyjnegoPolecamy

Dyskusja na temat:Wymiana lasera w napędach optycznych

Film instruktażowy i opis demonstrujący wymianę lasera w napędach optycznych takich jak: Playstation, X-box, DVD i CD.

Czyszczenie i regulacja lasera

 Urządzenia do gier, zawierające napędy optyczne dla płyt DVD, szybko się psują. Najbardziej wrażliwym podzespołem jest głowica z soczewką laserową. Typowe objawy uszkodzenia to nieczytanie wybranych typów płyt, błędy w odtwarzaniu, przerwy lub całkowity brak odczytu płyty. W pierwszej kolejności spada jakość odczytu płyty DVD. Spowodowane jest to cieńszą wiązką lasera, konieczna do prawidłowego odczytu nośnika.

 Zanim zdecydujemy się na wymianę lasera, należy się upewnić, że winna nie jest sama płyta, może być porysowana lub zabrudzona. W drugim przypadku wystarczy przetrzeć ją szmatką zwilżoną izopropanolem.
Jeśli błędy odczytu są na wielu płytach, trzeba spróbować przemyć soczewką lasera izopropanolem. Nie należy używać spirytusu i innych nieznanych substancji, bo mogą one zmatowić powierzchnie soczewki i efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Często samo przemycie załatwia sprawę i nie trzeba już wymieniać lasera. Jeśli nie dało to rezultatu pozostaje tylko wymiana lasera na nowy, to może być spory wydatek, a nowy zwykle jest gorszej jakości niż oryginalny. Chińskie lasery w krótkim czasie tracą swoje parametry.

 Niechęć do wydawania pieniędzy, często skłania do rozwiązań kompromisowych, czyli w tym przypadku, zwiększenie mocy lasera DVD. Operacje ta należy przeprowadzać ostrożnie, gdyż przekroczenie dopuszczalnego prądu o 20% kończy się trwałym uszkodzeniem lub jeszcze szybszym zużywaniem się lasera.
Zabieg ten stosujemy tylko w przypadku, gdy nie mamy już nic do stracenia, laser był tak słaby, ze i tak kwalifikował się do wymiany.

 Do regulacji prądy służą dwa miniaturowe potencjometry na module lasera. Jeden służy do regulacji płyt CD i tego nie ma potrzeby ruszać, a drugi do płyt DVD. Zmiany rezystancji potencjometru, należy dokonywać małymi krokami, aby nie przesadzić. Najlepiej posłużyć się omomierzem. Zmierzyć rezystancję potencjometru przed regulacją i obliczyć o ile można ją zmniejszyć, by zmiana nie przekroczyła 20 %. (np. jeśli odczytana wartość była 4 kohm to po regulacji nie może być mniej niż 3 kohm.)

 Po takim podrasowaniu, nawet zużyty laser jeszcze przez pewien czas ładnie czyta wszystkie płyty. Należy pamiętać, że w przypadku montażu nowego podzespołu trzeba powrócić do oryginalnych ustawień.

Wymiana lasera w xbox 360

  Opis i film instruktażowy dotyczy XBOX 360, model Hitachi 47DJ, a zastosowany laser to SF-HD63.
Ogólne zasady można wykorzystać przy naprawie innych modeli PlayStation, odtwarzaczy i nagrywarek DVD oraz napędów CD

 Naprawę rozpoczynamy od demontażu obudowy. Odkręcamy 4 wkręty od dołu napędu. Odchylamy płytkę PCB, przesuwając zatrzask plastykowy. Delikatnie wyjmujemy taśmę połączeniową z gniazdem lasera. Odkręcamy laser.

 Oryginalny laser powinien mieć blokadę przed ładunkami elektrostatycznymi, należy ją rozłączyć, bo bez tego nie będzie działał.

 Montaż lasera przeprowadzamy w odwrotnej kolejności jakiej go demontowaliśmy.

 Nowy laser nie wymaga żadnych regulacji, chyba, że do starego był przestawiany potencjometr DVD, wtedy trzeba powrócić w pierwotne ustawienie. Pozostawienie większego prądu zasilania lasera mogłoby go uszkodzić w szybszym czasie.